Kaip teisingai įrengti lauko batutą
4.2.16 Šokinėjimo priemonės
Šokinėjimo priemonė (liaudiškai - lauko batutas) tai žaidimų aikštelės įranga, kurios pagrindinė paskirtis yra leisti vaikui pašokti į orą nepadedant kitam naudotojui. Daugeliu atveju pašokimo poveikį gali sukelti spyruoklė, virvė arba tampri pakabinamojo pagrindo medžiaga. Dažniausiai šokinėjimo priemonės nenaudojamos kaip gimnastiniai batutai, nes neleidžia aukštai pašokti ir neskatina atlikti akrobatinių šuolių.
Svarbu žinoti, kad įprastiniai lauko batutai (žr. Foto 1), kurie pagaminti pagal standartą EN 71, negali būti naudojami visuomeninėje vaikų žaidimų aikštelėje. Gali būti naudojami tik "batutai", pagaminti ir įrengti pagal standarto EN 1176-1:2018 reikalavimus (žr. Foto 2)
Stačiakampios šokinėjimo priemonės pakabinamojo pagrindo plotas skaičiojamas taip: S = plotis x ilgis. Skritulio formos šokinėjimo priemonės pakabinamojo pagrindo plotas skaičiojamas taip: S = 3,14 x R2 ( R kvadratu). R - skritulio spindulys.
Mažos šokinėjimo priemonės pakabinamojo pagrindo kritimo erdvės dydis turi būti ne mažiau kaip 150 cm. (Žr. Foto 3 ir Foto 4). Didelės šokinėjimo priemonės pakabinamojo pagrindo kritimo erdvės dydis turi būti ne mažiau kaip 200 cm (Žr. Foto 5 ir Foto 6).
Kai pakabinamasis pagrindas naudotojui suteikia tam tikrą šuolio kryptį į išorę, atsitrenkimo zonos dydis šia kryptimi turi būti bent 300cm (Žr. Foto 7 ir Foto 8). Jungiant šokinėjimo priemonės į blokinį, kai priemonės yra glaudžiamos viena prie kitos, blokinys vertinamas kaip viena didelė šokinėjimo priemonė su numatyta judėjimo kryptimi.
FOTO 7. Didelė šokinėjimo priemonė > 1,44 m2
FOTO 8. Mažų arba didelių šokinėjimo priemonių blokinys > 1,44 m2
Šokinėjimo priemonė vertinama kaip priverstinio judėjimo įranga, todėl jos laisvoji erdvė neturi persidengti, kaip nurodyta EN 1176-1:2018 p.4.2.8.3. Tačiau, šis reikalavimas netaikomas blokiniams, kaip nurodyta LST EN 1176-1:2018 p.4.2.8.3. Jungiant dvi ar daugiau vienodų šokinėjimo priemonių į blokinį, jų laisvoji erdvė gali persidengti (žr. Foto 8 ir Foto 9).
FOTO 8. Mažų šokinėjimo priemonių blokinys
FOTO 9. Mažų šokinėjimo priemonių blokinys
Šokinėjimo priemonių laisvojo kritimo aukštis matuojamas nuo pakabinamojo pagrindo iki kritimo erdvės (dangos susidūrimo plote) žemiausiojo taško plius 90cm. Atsitrenkimą švelninanti danga įrangos susidūrimo plote turi atitikti išmatuotam (apskaičiuotam) laisvojo kritimo aukščiui.