Naudinga informacija vaikų tėveliams 

Apie vaikų žaidimų aikštelių saugą trumpai

Mieli tėveliai. Mums rūpi vaikų sauga. Tačiau kontrolės įstaigos privalo būti nešališkomis, todėl negali savavališkai ir savo nuožiūra atlikti viešosios žaidimų aikštelių atitikties vertinimo. Todėl prašome Jūsų būti budriems ir atsakingiems. Jeigu žaisdami su savo vaikų pastebėjote, kad žaidimų aikštelėje yra netinkama įranga, praneškite apie tai žaidimų aikštelės savininkui arba Lietuvos  nacionalinio sveikatos centro specialistams (www.nvsc.lt). Norėdami padėti Jums atpažinti netinkamą įrangą, pateikiame naudingą Jums informaciją žemiau.

#1 Sūpuoklių sėdynės

Sūpuoklių sėdynės neturi būti kietos ir neturi būti gaminamos iš kietų medžiagų, pvz., metalo, medienos, kieto plastiko ir t.t. Sėdynės turi atitikti atsitrenkimą švelninančių savybių reikalavimus. Jos turi būti padengtos minkštos gumos sluoksniu arba gaminamos iš minkšto plastiko. Automobilių padangos naudojamos sėdynėms taip pat atitinka saugos reikalavimus. 

Kad sumažinti smūgio jėgą, sūpuoklėse draudžiama naudoti kietą pakabą. Tinkama sėdynė turi būti pakabinta ant lanksčios pakabos, pvz., ant grandinių arba vientisos virvės.

Daugiau reikalavimų sūpuoklėms: LST EN 1176-2:2018

#2 Karuselė su platforma

Karuselės centrinės kolonos vairas, aplink kurį sukasi karuselės platforma, turi būti be angų, skylių ar kitų, galūnių, pirštų ar plaukų įkliuvimo rizikos vietų.

Centrinė vairo kolona turi būti lygi, be išsikišimų (pvz. išsikišančių varžtų), angų ir kitų aprangos ar plaukų įkliuvimo rizikos vietų.  

Daugiau reikalavimų karuselėms: LST EN 1176-5:2019

#3 Neplatforminė karuselė

Karuselės sėdynės galimo atsitrenkimo taškuose neturi būti gaminamos iš kietų medžiagų, pvz., metalo, medienos, kieto plastiko ir t.t. Sėdynės priekinė ir galinė briauna turi atitikti atsitrenkimą švelninančių savybių reikalavimus. Jos turi būti padengtos minkštos gumos sluoksniu arba gaminamos iš minkšto plastiko. 

Mažiausias tarpas nuo žemės iki apatinės judančios konstrukcijos dalies turi būti ne mažiau kaip 40 cm.

Daugiau reikalavimų karuselėms: LST EN 1176-5:2019

#4 Karuselės saugos zona ir danga

Mažiausias atstumas nuo karuselės krašto iki bet kurios kliūties (pvz., iki tvoros, suoliuko, medžio ar kietos dangos) turi būti ne mažiau kaip 200 cm. Mažiausias atstumas nuo karuselės krašto iki kitos žaidimų įrangos turi būti ne mažiau kaip 350 cm. Karuselės laisvoji erdvė (200 cm saugumo zona) neturi persidengti su kitos žaidimų įrangos saugumo zona.

Danga atsitrenkimo zonoje (200 cm atstumu nuo karuselės krašto) turi būti ne kietesnė kaip žolė/velėna. Kieta danga yra draudžiama.

Daugiau reikalavimų karuselėms: LST EN 1176-5:2019

#5 Plastikinės čiuožynės

Plastmasinės čiuožynės, pagamintos pagal standartą EN 71-1 "Žaislų sauga" (kurios dažniausiai parduodamos statybinių medžiagų parduotuvėse) negali būti naudojamos viešuosiuose žaidimų aikštelėse.

Plastmasinės ir stiklo pluošto čiuožynės tinkamos naudojimus turi būti sertifikuotos pagal standarto EN 1176-3:2018 reikalavimus. 

Svarbu žinoti, kad bet kuri čiuožynė, nepritvirtinta prie betoninių pamatų, neatitinka EN 1176 saugos reikalavimus.

Daugiau reikalavimų čiuožynėms: LST EN 1176-3:2018

#6 Supamoji įranga

Svirtinių (balansinių) sūpuoklių įrangoje, siekiant sumažinti riziką susižeisti nugarą dėl staigios smūginės apkrovos, turi būti įrengtas smūgį slopinantis elementas, pvz., guminis elementas arba padanga. 

Danga atsitrenkimo zonoje (mažiausiai 100cm atstumu nuo įrangos krašto) turi būti ne kietesnė kaip žolė/velėna. Kieta danga yra draudžiama.

Tarpas nuo žemės ir judančios dalies apatinio krašto, kad nesuspausti nukritusio vaiko galvos, turi būti mažiausiai 23 cm.

Daugiau reikalavimų supamajai įrangai: LST EN 1176-6:2018